Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

EKOSKLEN

ID: #CZ00045
Vloženo: 16.10.2016
Hodnocení:

Technický název: Skleník ekologický

Autor: Kovář Stanislav

POPIS:

Také malé zahradní stavbičky mohou být řešeny jako chytré, úsporné a šetrné ekostavby. Eko…

Také malé zahradní stavbičky mohou být řešeny jako chytré, úsporné a šetrné ekostavby. Eko-skleník využívá dary přírody – slunce, vodu, vítr a půdu pro zlepšení užitných vlastností skleníku, zejména pro prodloužení vegetační doby a úsporu vody a elektřiny.
Skleník má vnější rozměry 4 x 4 m a je postaven na betonových základových pasech sahajících do hloubky 0,8 m. Je rozdělen půdorysně na dvě části – jižní skleníkovou (čistá plocha pro výsev je 6 m2) a severní skladovou (police na skladování nářadí a zahradnických pomůcek).
Energie slunce ze skleníku se přirozenou cirkulací ukládá do stěn a podlahy skladové části, aby potom při chladnějším počasí nebo v noci opačným provětráním ohřívala prostor skleníku. Při nadměrném přehřátí se ještě automaticky zapnou ventilátorky a vyfoukají horký vzduch ven. Podlaha skladu je izolovaná od chladné země 0,3 m tlustou vrstvou pěnového skla. Strop skladu je dřevěný, s keramickými taškami na latě, zespodu izolovaný 0,08 m tlustými deskami polystyrénu. Elektronika hlídá a zavírá nebo otevírá ventilační klapky osazené dole a nahoře ve střední akumulační nosné zdi.
Vítr, který fouká zejména od západu a od severu, je po šikmé střeše naváděn na střešní malou větrnou elektrárničku. Elektřina je ukládána do malé baterie a využívána pro pohon teploměrů, spínačů, ventilátorků a osvětlení, případně i čerpadla na vodu.
Dešťová voda z jižní části skleníku stéká přímo do záhonů, ze severní strany do retenční nadzemní nádrže, odkud potom může být samospádem vypouštěna pro zavlažování rostlin ve skleníku. Na střední zdi je také konstrukce pro uchycení vyšších a popínavých rostlin.
Dveře jsou osazeny čtyři, atypických rozměrů, šířky 0,75 m. Jsou opatřeny otevíracím okénkem pro možnost příčného provětrávání. Prosklení jižní části je do ocelových profilů tvaru T 30mm.

Čtěte více >

Klíčová slova:
skleník, zálivka, slunce, větrání

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
nepožádáno

Stupeň rozpracování:
4. V prototypu

Rozsah vlivu:
2. Vylepšení pro určitý výrobek

Míra úspornosti:
4. Poměrně velký vliv na úspory

Určeno pro:
2. Pro techniky

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
3. Tisícikoruny, stovky E

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:

Významnost nápadu:
2.67

Stahovatelný obsah:

Diskuze k nápadu:

Přidat komentář nebo otázku