Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

REKUPOR

ID: #CZ00007
Vloženo: 04.07.2016
Hodnocení:

Technický název: Rekuperátor lokální

Autor: Pavel Rada

POPIS:

Rekuperátor z levných a dostupných materiálů vhodný pro bytové a domácí místnosti s potřebou…

Rekuperátor z levných a dostupných materiálů vhodný pro bytové a domácí místnosti s potřebou častého větrání.

Centrálních i lokálních rekuperačních jednotek využívajících tepelné kapacity odpadního vzduchu, lze na trhu najít celou řadu, avšak za cenu tisíců až deseti tisíců korun, která zdaleka ale nemusí odpovídat finančním možnostem či potřebě. Ekonomicky efektivní zateplení domu + dobře těsnící zejména plastová okna navíc pravidelně snižují samovolnou výměnu vzduchu s rostoucími nároky na jeho odvětrání. Podobně jsou na tom ale i výrobní či sklepní, hygienické, skladovací a jiné místnosti.
Základ pro tepelně výměnný povrch tvoří husí krky, uložené v nosném válci (kanalizační plastová trubka průměr 20cm, délky 1m) + malé 12V ventilátorky + sítový adaptér.
Husí krky jsou provlečeny v čelech z tvrzeného pěnového polystyrenu a posléze zalepeny montážní pěnou. Celek je vsunut do trubky a zakončen čely. Průchod stěnou domu tvoří dvě trubky průměru 70mm, na které je bokem vně domu rekuperátor přitmelen.
Konstrukce je plastová, což navíc z principu zvýhodňuje možnost doplnit výstupní kanál (původně teplého odváděného vzduchu z místností) o ručně nebo dokonce termostaticky zapínanou topnou vložku a takto lze relativně snadno rozšířit využití v mrazivém období a tedy i do podstatně chladnějších oblastí.
Trubic je v délce 110cm celkem 70kusů a tvoří výměnnou plochu přesahující 5m2.
Účinnost je kolem 70% a lze ji zvyšovat poklesem výkonu ventilátorů což je efektivní hlavně v mrazivých dnech. Váha zařízení cca 7kg. Výměna vzduchu zhruba 500 l/min. Účinnost cca 90%.
Teplý vzduch z místnosti proudí vně trubek 10/16 kde může kondenzovat. Voda skapává na skloněný válcový plášť a odchází otvorem ventilátoru táhnoucím vzduch z místnosti ven.
Výměník může ve velkých mrazech až zamrznout. Námrazu lze odstranit krátkodobým vypouštěním teplého vzduchu z místnosti oběma otvory najednou.
Při funkci zařízení se hlavně v mrazivém období výrazně snižuje vlhkost v místnostech. Toho lze využít např. při vysušování sklepních prostor, ale naopak v čistě obytné (panelákové) místnosti může vzniknout potřeba zvlhčovat vzduch.

Čtěte více >

Klíčová slova:
větrání, rekuperace, teplo, svépomoc

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
nepožádáno

Stupeň rozpracování:
4. V prototypu

Rozsah vlivu:
1. Domácí využití

Míra úspornosti:
4. Poměrně velký vliv na úspory

Určeno pro:
1. Pro občany a kutily

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
2. Stokoruny, desítky E

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:
0. Dle pozdější dohody

Významnost nápadu:
2.00

Diskuze k nápadu:

Přidat komentář nebo otázku