Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Stavební úřady brzdí rozvoj

Vloženo: 02.08.2019
Máte nápad, odhodlání, peníze, sílu i projekt? Pak se do toho hned pusťte, dokud vás to bere. Chcete přece vybudovat něco, co by někomu pomohlo, prospělo, posílilo, co cítíte jako dobrou věc.

Pozor, pravděpodobně narazíte na úřad. Někdo tam někde, a nevíme vlastně proč, začne tomu nápadu házet překážky do cesty. Zdržovat to, komplikovat, znejišťovat. Také zdražovat a nafukovat. Chcete něco tady a teď a máte z toho najednou někdy a možná. Chuť se vytrácí, peníze mizí a problémy rostou. Když už je povolení na dosah, tak z toho nakonec ani nemůžete mít radost. Podmínek je tolik, že je všechny ani nemůžete splnit.

Dobré věci není snadné prosazovat. Sázet stromy, zakládat rybníčky a osazovat sluneční panely, tedy vše, co může zachránit lidstvo i svět před zkázou, je hned kritizováno a bojkotováno. Místo toho, aby nás stát podporoval, motivoval a dotoval, urychloval a chválil, tak se děje pravý opak. Raději se do toho ani nepouštějte. Úředník tomu nefandí – jednak tomu nerozumí, jednak je to pro něho komplikace a riziko, vícenáklad, a také vám tak trochu závidí.

Na nějakou tu dotaci také raději zapomeňte. Sváže vám ruce a jen prodraží a zkomplikuje realizaci. Tlačí vás spíše vyhovět byrokratickým podmínkám a ne aktuálním potřebám. Přibydou další stohy zbytečně popsaných papírů nechtěné kontroly.

A územním plány? K čemu jsou vlastně dobré? Aby nám komplikovaly život? Aby bránily vývoji? Demotivovaly stavebníky? Bývají zastaralé již v době svého vydání. Svazují území do škatulek a schémat a neodpovídají potřebám budoucích výzev života. Nepodporují kultivaci a oživení krajiny, ale spíše její odumírání a vysychání.

Tak raději brzděte. Sluneční domy? Ekosídliště? Rodové osady? Soběstačné areály? To se vám jen tak snadno nepodaří! Nakonec byste třeba mohli přijít na to, že vlastně ty úředníky k ničemu dobrému nepotřebujete… Že jsou úplně zbyteční. Že pomáhají jen lobby, mafiím a nepřizpůsobivým. Že ani vlastně neví, co je to ten „veřejný zájem“.

A to ještě nemluvíme o zápisech do katastru nemovitostí, souhlasech s odnětím zemědělské půdy, posouzení vlivu na ŽP! Problémy se sháněním stavební nebo zámečnické firmy, elektrikáře či vodaře, bagru či přívěsu jsou proti tomu nakonec zábava.

Podle zápisů do stavebního deníku P.Šťastného