Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Stý nápad je tady

Vloženo: 27.10.2018
Zajímavý nápad dostal Standa Kovář, když v Lužnici v přístavbě rodinného domu zřídil virtuální muzeum vesnice - digitální jihočeský skanzen.

Čím je toto vesnické muzeum zajímavé? Jedná se o digitální skanzen, ve kterém si můžeme v klidu prohlížet tisíce lidových staveb z celých jižních Čech, třídit si je i porovnávat, a to projekcí na velkou bílou zeď.

Jsou zde okolo nás zastoupeny všechny přírodní živly - země, voda, oheň i vzduch, dřevo i kov.

Jsou zde ukázky práce s hlínou, hliněné omítky, nádoby na vodu, improvizované otevřené ohniště i odvod vzduchu průduchy. Celá stavba je z přírodních materiálů - hlíny, vápna, kemene, dřeva, rákosu a železa. Staré železné nástroje připomínají dobu, kdy se ještě opotřebované železo nosilo do kovárny. Celá expozice propojuje současnost s minulostí, zejména 19.stoletím, vyzdvihuje moudrosti našich předků, jejich um a houževnatost, ale i cit pro krásu. Navíc zve k návštěvám bohatě dochované lidové architektury v mnoha vesničkách v okolí.

Více informací najdete na www.cestamikdomovu.cz.