Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Inovátorské hvězdy snižují emise a spotřebu energie

Vloženo: 09.02.2018
Cíle EU pro podpory projektů jsou zřejmé - ukázat, že vědecko-technologický pokrok se nezastavil a že pomocí nových postupů a zařízení lze snižovat emise skleníkových plynů svižným tempem. Objem finanční podpory schválené v rámci Junckerova investičního balíčku ke konci loňského roku přesáhl 51 miliard eur.

Tyto podpory - vesměs ve formě zvýhodněných úvěrů Evropské investiční banky (EIB) a kapitálového vstupu do začínajících a rostoucích firem - pokrývají jen část investičních nákladů projektů. Celkem lze říci, že unijní podpora umožní realizaci projektů v celkovém objemu 256 miliard eur. Původním účelem tzv. Junckerova plánu bylo „nakopnout“ utlumenou investiční aktivitu po ekonomické krizi z let 2008 a 2009.

V poslední době se do popředí dostává otázka udržitelného klimatu. Kdo by čekal, že peníze pro startupy si rozdělí hlavně zkušení harcovníci z Německa, Francie a Beneluxu, bude překvapen - v poměru k velikosti ekonomiky je nejúspěšnější Pobaltí spolu s Bulharskem a státy jižní Evropy. Schválená podpora pro české projekty dosahuje 543 milionů eur, což řadí Česko mezi průměrně úspěšné žadatele.

David Tramba

Více na: https://www.euro.cz/byznys/inovatorske-hvezdy-stale-je-co-vynalezat-1391111#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink