Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

HLINOBRAZ

ID: #CZ00098
Vloženo: 26.09.2018
Hodnocení:

Technický název: Výtvarné hliněné omítky

Autor: Stanislav Kovář

POPIS:

Hliněné omítkové malty rozeznáváme podkladní, hrubé a jemné. Čím více jílu, tím omítka lépe…

Hliněné omítkové malty rozeznáváme podkladní, hrubé a jemné. Čím více jílu, tím omítka lépe ukládá vlhkost, akumuluje teplo a přispívá k vytváření mikroklimatu v interiéru. Hliněné omítky mají díky svým vlastnostem velmi pozitivní vliv na mikroklima v místnosti, a jsou proto velmi vhodné i do panelových domů či kanceláří.

Hrubé hliněné omítky se používají k ručnímu nebo strojnímu omítání všech klasických stavebních materiálů v interiéru vč. rákosových rohoží. Většinou se nanáší v síle 1,5 cm. Spotřeba hrubé hliněné omítky s řezankou v síle 1,5 cm je 25,5 kg/m2. Omítky jsou v pytlích po 40 kg.

Hliněná omítka v interiéru působí jako přirozená klimatizace. Hlína díky svým vlastnostem reguluje vzdušnou vlhkost v místnosti a tím přispívá k mnohem lepšímu mikroklimatu. Hliněný povrch „dýchá“ – je velmi dobře paropropustný, absorbuje vlhkost vzduchu a naopak suchý vzduch pomáhá zvlhčovat.

Nezanedbatelné jsou také dobré zvukově-izolační vlastnosti hlíny a příjemná „uklidňující“ barevnost i struktura celého materiálu. A nelze rovněž pominout pozitivní ekologické aspekty tohoto recyklovatelného materiálu, protože součástí hliněné omítky je pouze hlína, písek, přírodní pigmenty a případně další organické příměsi.

Hlína je velmi flexibilní materiál. Lze ji různě dobarvovat přírodními pigmenty, případně používat různé dekorační příměsi. Můžeme přidávat kousky bylin, drcených mušlí, skleněných peciček, slídy nebo dekorativní slaměné řezanky. Na hliněnou omítku je také možné aplikovat kaseinový či vápenný barevný nátěr.

Při nanášení je navíc možné hlínu různě tvarovat, škrábat či vytlačovat. Hliněná omítka může být proto součástí rustikálního vzhledu interiéru s měkkými „přírodními“ plochami, i moderních bytů, u kterých preferujete přesné detaily a rovné plochy.

Z hlíny je možné vytvářet působivé nástěnné obrazy – nanášením hlíny a jejím tvarováním a barvením do předem ukotveného dřevěného či kovového rámečku. Fantazii se meze nekladou. Pokud obraz zevšední, lze ho snadno opět přemodelovat či přebarvit.

Více na www.nzu.cz

Čtěte více >

Klíčová slova:
hlína, omítka, plastika, modelování

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
neuvedeno

Stupeň rozpracování:
1. Nápad

Rozsah vlivu:
1. Domácí využití

Míra úspornosti:
0. Zatím nevím

Určeno pro:
0. Výzva ke spolupráci

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
0. Nelze zatím určit

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:
0. Dle pozdější dohody

Významnost nápadu:
0.33

Externí odkazy:

www.nzu.cz

Diskuze k nápadu:

Přidat komentář nebo otázku