Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

ECOCAPSULE

ID: #CZ00118
Vloženo: 15.06.2019
Hodnocení:

Technický název: Udržitelný a mobilní mikrodům

Autor: Nice Architects

POPIS:

Ecocapsule je soběstačný, inteligentní a mobilní dům, který využívá solární a…

Ecocapsule je soběstačný, inteligentní a mobilní dům, který využívá solární a větrnou energii. Umožňuje lidem žít na vzdálených místech mimo dosah infrastruktury a současně zachovává vysoký komfort bydlení. Může být použit jako chatka, pop-up hotel, karavan, hausbót či výzkumná stanice.
Až v roce 2014 technologický pokrok dovolil slovenskému architektonickému studiu Nice Architects dokončit prototyp Ecocapsule, vybavený systémy nezbytnými pro jeho dlouhodobou nezávislost. Kapsle byla navržena jako samostatný systém schopný vydržet dlouhou dobu bez externích zdrojů.
Nejprve byla Ecocapsule určena jako jednotka bydlení pro lidi, kteří potřebují zůstat delší dobu mimo civilizaci – např. vědci, fotografové, strážci nebo extrémní turisti. Snadná mobilita modulu a jeho dlouhodobá energetická nezávislost otevřely nové možnosti využití potenciálu Ecocapsule. Kapsli lze rychle dopravit na místo určení a použít třeba jako bydlení pro záchranné týmy v situacích rychlé reakce, kdy došlo k poškození infrastruktury. Modul může sloužit i jako malá elektrárna a filtrační jednotka vody.
Technické řešení
Ecocapsule disponuje duálním systémem výroby energie, který – při využití baterií s vysokou kapacitou – zajišťuje energetickou soběstačnost i v případě dočasného nedostatku zdrojů. Kapsli lze také dobít pomocí elektrické zásuvky z externího zdroje.
Sférický tvar kapsle je navržen tak, aby maximalizoval sběr dešťové vody a rosy. Vodní filtry následně zajišťují přeměnu vody z jakéhokoli přírodního zdroje na pitnou vodu. Návrh vnějšího pláště rovněž minimalizuje ztráty energie. Duté stěny naplněné vysoce účinnou tepelnou izolací chrání obyvatele před drsným prostředím a jejich tepelně technické parametry dosahují hodnot téměř na úrovni pasivního domu.
Jednoduchá přeprava
Modul je optimalizován pro snadnou přepravu. Vejde se do standardního přepravního kontejneru, a lze jej tedy snadno dopravit k zájemcům po celé planetě s nejnižšími možnými přepravními poplatky. Navrhovaný přívěs umožňuje přepravu vozu Ecocapsule osobním automobilem a přeměňuje ho na plně funkční karavan.
První hotový kus byl předán investorům 31. ledna 2018 na střeše budovy UNIQ umístěné v centru Bratislavy. Prototyp byl dodán zákazníkovi v Japonsku.
Technická specifikace:
Konstrukce: tělo je vyrobeno ze sklolaminátu osazeného na ocelové konstrukci.
Tepelná izolace: vysoce kvalitní polyuretanová pěna
Délka: 4,67 m
Šířka: 2,20 m
Výška: 2,50 m
Hmotnost: 1350 kg
Hmotnost s plnými zásobníky vody: 1650 kg
Celková plocha: 8,2 m2
Vnitřní prostor: 6,3 m2
Kapacita pro spaní: 1–2 osoby
Zásobování energií: větrná turbína 750 W a solární panely 880 W
Kapacita baterie: 9 kWh
Vytápění a chlazení: centrální jednotka s rekuperací
Zásobování vodou: dešťová voda nebo voda dodávána z vnějšího zdroje (potok, jezero, jiný veřejný zdroj). Voda je vyčištěna řadou filtrů včetně filtru s reverzní osmózou (odstraní 99,998 % nečistot). Toaleta je bezvodá.
Řízení: Externě pomocí aplikace (Android & iOS) + fyzický ovládací panel. Připojení datové sítě je k dispozici v rámci pokrytí 2G / 3G / 4G.

Čtěte více >

Klíčová slova:
domek, autonomie, mobilita, mikroprostor

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
neuvedeno

Stupeň rozpracování:
4. V prototypu

Rozsah vlivu:
5. Globální komerční využitelnost

Míra úspornosti:
4. Poměrně velký vliv na úspory

Určeno pro:
4. Pro velké výrobce

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
5. Více než desetitisíce Kč nebo tisíce E

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:
1. Žádný

Významnost nápadu:
3.67

Diskuze k nápadu:

Jiří Sádlo 28.06.2019 - 13:52

Mobilní mikrodům nezávislý na inženýrských sítích nazvaný Ecocapsule získal v květnu první cenu v soutěži světového designu na NYCxDesign Festival v New Yorku.

Filip Michl 24.06.2019 - 12:30

Tak to by mohlo být ještě na kolečkách a otáčecí?

Přidat komentář nebo otázku