Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

VIDRA

ID: #CZ00026
Vloženo: 14.08.2016
Hodnocení:

Technický název: Kabinková přeprava osob

Autor: Kovář Stanislav

POPIS:

Vynález řeší osobní dopravu pro hustě zastavěná centra měst nebo pro chráněná území. Systém je…

Vynález řeší osobní dopravu pro hustě zastavěná centra měst nebo pro chráněná území. Systém je nadzemní, bezpečně překonává silnice, vodní toky, koleje, strže apod. Dráha může propojit i několik velmi navštěvovaných lokalit mezi sebou (například nádraží – náměstí – nemocnice – hrad – výstaviště - koupaliště - mokřad).

Jedná se o visutou dráhu, podobnou lanovce, ale s pevnou konstrukcí visutých vodičů a autonomně řízenými kabinkami. Po těchto vodičích by se tedy pohybovaly vlastním elektropohonem jednotlivé kabinky – vozítka. Vozítka si pro pohon stahují elektřinu z troleje.

Každý vozík se tedy pohybuje individuální trasou. Pasažér si přivolá volnou kabinku z nejbližší volné stanice. Při nasednutí zvolí cílovou stanici. Celý systém přeprav je inteligentně řízen centrálním počítačem tak, aby jízdní doby a délky start-cíl byly minimální.

Kabinky s nosností do 250 kg se po nasednutí uzavřou z důvodu bezpečnosti a ochrany před nepohodou. Mohou být i vytápěné a nasvětlené. Pohyb je inteligentně řízen v rychlosti do 25 km/h, kabinky se mohou ve stanici i předjíždět nebo měnit směr jízdy.

Výhodou této dráhy je zejména to, že projede vpodstatě kudykoliv, nezabírá téměř žádné místo, zkracuje přepravní i čekací časy, je levná a bezpečná. Zastřešení je ochranou proti slunci a dešti a může být využito jako nosič fotovoltaických panelů pro vlastní výrobu energie. Další možností využití je sběr a vsak dešťové vody. Přivolávač a infokiosek je možné umístit na každý podpěrný sloup.

 

Čtěte více >

Klíčová slova:
lanová dráha, osobní přeprava, ekologická doprava, kabinka

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
v řízení

Stupeň rozpracování:
2. Projekt ve vývoji

Rozsah vlivu:
3. Nový výrobek či technologie

Míra úspornosti:
4. Poměrně velký vliv na úspory

Určeno pro:
4. Pro velké výrobce

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
5. Více než desetitisíce Kč nebo tisíce E

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:
0. Dle pozdější dohody

Významnost nápadu:
3.00

Stahovatelný obsah:

Diskuze k nápadu:

Přidat komentář nebo otázku