Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

VODOTOK

ID: #CZ00121
Vloženo: 27.06.2019
Hodnocení:

Technický název: Zahradní potůček

Autor: Petr Šťastný

POPIS:

Zahradní potůček na zahradě je vlastně umělý uzavřený vodní tok, poháněný čerpadlem. Díky…
Zahradní potůček na zahradě je vlastně umělý uzavřený vodní tok, poháněný čerpadlem. Díky promyšlenému umístění, dokonalé práci a důvtipnému osazení kameny a rostlinstvem ale potůček vypadá úplně přirozeně, jakoby tady pramenil odjakživa. Přitahuje i rozmanité živočichy.
Prvním krokem je vybrat v zahradě optimální místo, vhodný terén a vytyčit přesně celý tok potůčku – pramen, dolní bod, koryto. Potůček vytéká z nejvyššího bodu, kam vodu vhání čerpadlo. Horní část (pramen) bude tvořit nejlépe soustava kamenů nebo malá skalka doplněná rostlinami.
Nejspodnější místo potůčku tvoří malá tůňka nebo větší jezírko. Ta může mít přepad do dešťového záhonu nebo podmoku. Potom sem můžeme svést i dešťovou vodu ze střechy.
Voda nemusí téct přímo rovně dolů, zajímavější je rozhodně potůček klikatý, ozvláštněný různými zátočinami, které tok zpomalují. Rychlost mu pak zase udělí kaskády z kamenů nebo zúžení toku; bystrá voda dodává zahradě dynamiku. Voda teče dolů samospádem. Stejná rychlost toku by byla nudná, proto ji dynamizujte úpravou terénu. Je možné ale udělat potůček i téměř na rovině – pohyb vody zajistí přečerpávání. V plochém terénu, v zahradě formální, inspirované geometrickou klasicistní francouzskou zahradou, vynikne rovné dlážděné nebo vybetonované koryto s minimálním převýšením, kde voda teče velmi pomalu.
Balvany a ploché kamenné desky v korytu vytvoří romantické vodopády, tok se zklidní v tichých tůňkách. Do nejhlubší tůňky se ponoří čerpadlo, které vytáhne vodu z konce potoka proti proudu na jeho začátek. Čerpadlo by mělo přečerpat minimálně 50 litrů za minutu. Instalaci elektrické zásuvky by měl provést odborník, s odpovídajícím jištěním.
Terén budoucího potůčku vyčistíte a prohloubíte. Hloubka potůčku má být asi 30 cm, šířka v průměru 50 cm, u kaskád méně, tůňky naopak budou potok rozšiřovat. Koryto vysypte jemným štěrkem a na něj nasypte nejméně 5 cm vrstvu jemného písku jako podklad pod fólii. Dále se pracuje s rybniční fólií. Vystelte jí koryto, okraje zvedněte a uchyťte do zeminy v březích, zafixujte oblázky a kameny. Na fólii přijde opět písek, tentokrát hrubší – bude tvořit dno potůčku. Někde lze použít i kanalizační roury zasypané zeminou.
Celé koryto ale musí vyhlížet přirozeně, pokud se vám to nepovede, leccos se spraví finální úpravou, tedy instalací oblázků, kamenů a rostlin podél břehů. Dalším krokem je instalace čerpadla a osazení břehů vhodnými rostlinami.
Čerpadlo vám může čerpat i vodu na zalévání či kropení zahrady - potůček slouží jako velká akumulační nádrž na dešťovou vodu.
Okolí potůčku můžete také zkrášlit dřevěným mlýnským kolem. Dodává srubyservis.cz. Potůček by měl také rozhodně křížit zahradu v místech, kde se chodí; můstek nebo lávka pak bude pokračováním zahradní cestičky. Potok s můstkem bude mnohem fotogeničtější, a současně z můstku je na zurčící potůček a na jeho okolí nejhezčí pohled. Dřevěný, bambusový nebo kamenný můstek je vysoce efektní zahradní prvek, doplňuje se rákosím, okrasnými trávami a také třeba i zahradní lampou.
Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/jak-si-zaridit-zahradni-potucek-poradime-vam/
Podle textu Aleny Jansové

Čtěte více >

Klíčová slova:
potok, voda, lávka, zahrada, koloběh

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
neuvedeno

Stupeň rozpracování:
6. V prodeji

Rozsah vlivu:
4. Komerční využití pro veřejnost

Míra úspornosti:
4. Poměrně velký vliv na úspory

Určeno pro:
1. Pro občany a kutily

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
3. Tisícikoruny, stovky E

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:
1. Žádný

Významnost nápadu:
3.00

Diskuze k nápadu:

Přidat komentář nebo otázku