Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Vynálezce Böhm odešel

Vloženo: 09.08.2017
V sobotu 5. srpna 2017 nás navždy opustil náš blízky spolupracovník, technik, konstruktér, vynálezce, autor mnoha patentů a průmyslových vzorů, pan František Böhm. Dožil se krásných 83 let a až do posledních dnů svého plodného života se zajímal o novinky ve vědě a technice, které dokázal okamžitě aplikovat na své originální nápady.

Šíře záběru zájmů pana Böhma byla obdivuhodná, od stavebnictví, přes strojírenství a nábytkářství, až po elektroenergetiku a dopravu. Jeho koníčkem bylo využívání obnovitelných zdrojů energie, sám si jako jeden z prvních zkonstruoval solární kolektory na svůj dům. Tento dům z 60. let dodnes vykazuje prvky modernosti a nadčasovosti. Ve své dílně v tomto domku v Rudolfově vyvíjel pan Böhm i nový typ sklopné větrné elektrárny nebo své autokolo – ekovozítko pro příměstskou dopravu. Stal se také jedním z poradců energetického konzultačního střediska EKIS a aktivním přispěvatelem ekoareálu Pozemské nebe.

Jeho posledním nápadem, o kterém přemýšlel ještě i na nemocničním lůžku, jsou tzv. létající vlaky, soupravy ekologické rychlodopravy, pohybující se velkou rychlostí po speciálních závěsech. V nějakém takovém vlaku nám asi odletěl i tam nahoru a bude na nás odtud dále dohlížet.

Vážíme si Františku Tvé precizní práce, nesmírné ochoty všem pomáhat, i lidského přístupu ve všech často složitých jednáních. Děkujeme ti, Františku, za všechno, co jsi nás naučil. Tvoje vynálezy budou s námi žít dál.