Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

První počítač a nové možnosti

Vloženo: 26.01.2018
Jak nám nedávno připomenul časopis 21.STOLETÍ (č.2/2018), tak přesně před 35 lety, tedy v roce 1983, byl poprvé uveden na trh revoluční, komerčně využitelný počítač APPLE LISA. Společnost Apple byla založena Stevem Jobsem asi o 5 let dříve.

Jednalo se o první komerční počítač s grafickým uživatelským rozhraním a s myší. Jeho procesor Motorola 68000/5MHz měl paměť 1MB RAM. Lidstvu se tím otevřela nové éra digitálních technologií s možností ukládat a zpracovávat velké objemy dat. Cena prvního prodejného počítače se pohybovala kolem 10 tisíc dolarů.

Ještě nám ale dlouho trvalo to, že jsme souběžně ukládali data i v papírové podobě, jako jistou zálohu. Například projekty staveb, vypracované počítačem, dnes již i v technologii 3D a BIM, dosud předkládáme stavebním úřadům a na stavbu jen v papírové podobě.

Informační model budovy (zkráceně BIM) je proces vytváření a správy dat o budově během celého jejího životního cyklu. Informační model budovy je v podstatě digitální model, který reprezentuje fyzický a funkční objekt s jeho charakteristikami. Slouží jako otevřená databáze informací o objektu pro jeho navrhování, výstavbu a provoz po celou dobu jeho užívání.