Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pocta vynálezci v Lužnici

Pocta vynálezci v Lužnici
Vloženo: 13.02.2020
V muzeu v Lužnici u Třeboně najdete kout vynálezce, cestovatele a objevitele Františka Cimrman Čecha, který žil v jižních Čechách v letech 1933 - 2017 a je pochován se svojí chotí na hřbitůvku v nedalekém Rudolfově. V Lužnici se jeho pravděpodobný děd - Jára Cimrman - zastavil a přespal roku 1911, při své cestě z Vídně do Pacova a do Prahy.
Uidíte zde ukázky z jeho geniálního, ale nedoceněného díla, například: - Dvojramenná větrná elektrárna, sklopná a natáčecí zároveň, jejíž výkon je dvojnásobný oproti klasickým - Skládací víceúčelová vycházková hůl, která ukrývá kromě kompasu i udičku – pytlačku - Pantofle, které se neztratí, protože jsou napuštěny vonnou látkou a v noci fluoreskují - Lavor, ve kterém se Fery každé ráno myl, jehož dno je tvořeno zároveň zrcadlem - Kapesní hodinky, které Fery nosil na opasku. Podle jeho délky lze usuzovat, že byl v mládí celkem štíhlé postavy. Fery vždy bojoval za zrušení nesmyslného letního času, protože se mu příčilo hodinky v chodu posouvat či přetáčet. - Nádoba na vodu, aby mohl dodržovat pitný režim. Podle usazenin lze soudit, že tam mohlo být i pivo, víno či slivovice. - Dřevěný kufr, se kterým Fery cestoval po Evropě a ve kterém měl uloženo své nářadíčko a polotovary svých vynálezů.