Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

SKLENĚNÉ IGLŮ

ID: #CZ00063
Vloženo: 25.02.2017
Hodnocení:

Technický název: Dům pod prosklenou kupolí

Autor:

POPIS:

Obrovský skleník ve tvaru kupole si postavil manželský pár se čtyřmi dětmi na ostrově Sandhornøya…
Obrovský skleník ve tvaru kupole si postavil manželský pár se čtyřmi dětmi na ostrově Sandhornøya na severu Norska. V jeho útrobách je ukryt rodinný dům, který díky tomu má v nehostinném prostředí za polárním kruhem vlastní, podstatně mírnější mikroklima.

Manželé Benjamin a Ingrid Hjertefølgerovi si postavili tzv. „přírodní dům“ dům za polárním kruhem. Díky realizaci „skleněného iglú“ mají kolem něj mnohem příznivější mikroklima, než kdyby jejich domov stál volně v přírodě. Dům má tři podlaží, do nichž se podařilo pohodlně umístit pět pokojů. V přízemí je velký společenský prostor spojující obývací pokoj s kuchyní a jídelnou.

Samotné vnitřní uspořádání není tedy nikterak odlišné od běžné stavby. Zásadní rozdíl ovšem představuje právě ukrytí domu do skleníku. „Ten pocit, když vstoupíme do našeho domu, je poněkud odlišný od toho, když vejdeme do jiného. Téměř slyším ten klid. Špatně se to vysvětluje. Ale těžko by šlo zažít takový pocit v domě, který by pro nás navrhl a postavil někdo jiný než my sami. V domě, který by měl rohy a rovné linie,” říká o životě v domě Ingrid Hjertefølgerová.

Jako hlavní stavební surovina je použita mazanina, kterou majitelé domu ponechali v původní, přírodní barvě. Podle jejich přesvědčení je to materiál, který vytrvá věčně, pokud jej člověk udrží v suchu. Elektrickou energii rodina se čtyřmi dětmi získává díky solárním panelům, které se rovněž podařilo schovat pod skleněný poklop.

Hlavním důvodem, proč se manželé rozhodli dům takto komplikovaným způsobem postavit, byla touha pěstovat si vlastní potraviny. Protože jejich dům stojí za polárním kruhem, tráví tři měsíce v roce ve tmě. Jinými slovy, v zimních měsících samozřejmě nelze ani ve skleníku nic pěstovat. Na druhé straně, díky skleněné kupoli, mohou majitelé domu pěstovat oblíbené plodiny o mnoho měsíců déle, než kdyby měli standardní dům a před ním obyčejnou zahradu. V těsném okolí domu sklízejí pravidelně jablka, třešně, meruňky, kiwi, hrozny, okurky, rajčata, bylinky, dýně a melouny. Díky kupolovitému skleníku si tedy i rodina za polárním kruhem může vypěstovat spoustu ovoce a zeleniny hned u domu.

K zavlažování zahrádky používají odpadní vodu, kterou vyprodukují během svého každodenního života. Veškerý organický odpad samozřejmě kompostují. Dávají si proto pozor, aby používali především čisté, biologicky rozložitelné domácí produkty a výrobky, protože vědí, že odpad z nich skončí v jejich vlastní stravě.

Skleněné iglú, jak bývá kupole někdy nazývána, není neprodyšně uzavřené, některé trojúhelníkovité tabule lze v teplých dnech otevřít jako okno. Skleník tvoří účinnou přechodovou zónu mezi interiérem domu a nehostinnou krajinou venku, v níž se okolí promění zejména v zimních měsících.

FOTO: Profimedia.cz
Novinky.cz

Čtěte více >

Klíčová slova:
kupole, klima, mikroklima, přírodní dům

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
neuvedeno

Stupeň rozpracování:
4. V prototypu

Rozsah vlivu:
3. Nový výrobek či technologie

Míra úspornosti:
5. Má velmi velký, zásadní vliv na úspory

Určeno pro:
4. Pro velké výrobce

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
5. Více než desetitisíce Kč nebo tisíce E

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:
0. Dle pozdější dohody

Významnost nápadu:
3.50

Diskuze k nápadu:

Přidat komentář nebo otázku