Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vytápění a ohřev vody - energie

Katalog nápadů pro domy

Hledáte podnětnou inovaci nebo nový nápad do výroby nebo do obchodu?

KABINET

ID: #CZ00085
Vloženo: 01.01.2018
Hodnocení:

Technický název: Dům na koleji ve svahu

Autor: Barák Jakub

POPIS:

Dům KABINET je průmyslový výrobek, který je dopraven na staveniště na nákladním autě a tam posazen…
Dům KABINET je průmyslový výrobek, který je dopraven na staveniště na nákladním autě a tam posazen na koleje. Koleje jsou vedeny kolmo k vrstevnicím na jižním až jihozápadním svahu. Mezi kolejemi je schodiště k domu a instalační kolektor. Převýšení může dosahovat i desítky metrů (např. 50 m).
Dům je velikosti cca 4 x 7 m, ocelové konstrukce s betonovými stropy, s obkladem dřeva, dvoupodlažní. Váhu domu mohou ještě zvětšit instalované akubaterie nebo nádržky na vodu (celková váha např. 60 t).
Dům je navržen jako soběstačný, tj. s vlastním sběrem a uchováním energie i vody. Jako sběrný kolektor pro sluneční energii a dešťovou vodu slouží střecha domu, popř. prostor mezi kolejemi ve svahu (např. 100m2). Na kopci může stát malá větrná elektrárna.
Dům je na svahu zavěšen na kole na hřídeli s elektromotorem a má energii polohovou, schopnou při účinnosti 75% vykonat práci:
A = F.s = 3 000 000 kp.m = 30 000 kJ
Výkon W = 30 000 : 3 600 kWh x 0,75 = 8,33 kWh x 0,75 = 6,25 kWh pro 1 RD.
Tímto řešením lze pohánět celý nízkoenergetický domek s odběrem 1kW po dobu 6 hodin, tedy pokud svítí slunce a fouká vítr tak se současně dobíjí baterie a ohřívá voda, po nabití je dům vytahován po koleji proti svahu.
Zařízení se plně naakumuluje při plném osvitu 20 m2 FV panelu tj. 5 kW již po cca 90 minutách. V létě tedy může prodávat přebytky nebo je využít pro obhospodaření zahrady. V zimě při nedostatku energie může vypomoci při vytahování domu na svah naviják auta (motor auta nebo dovoz el.energie z nabíjecí stanice), nebo může být v suterénu domu naviják na nožní pohon (posilovací zařízení).

Čtěte více >

Klíčová slova:
dům, koleje, akumulace, energie, autonomie

Číslo patentu nebo užitného vzoru:
v řízení

Stupeň rozpracování:
2. Projekt ve vývoji

Rozsah vlivu:
3. Nový výrobek či technologie

Míra úspornosti:
4. Poměrně velký vliv na úspory

Určeno pro:
2. Pro techniky

Předpokládaná cena výrobku v řádech (Kč):
5. Více než desetitisíce Kč nebo tisíce E

Nabízený podíl na vývoji - výrobě:
4. Do 70%

Významnost nápadu:
3.33

Diskuze k nápadu:

Přidat komentář nebo otázku